DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

FC Zbrojovka Brno U14

 

MANUÁL „PRVNÍ POMOCI“ PŘI PORANĚNÍ MĚKKÝCH TKÁNÍ

 

Co si pod poraněním měkkých tkání představit?

Podvrtnutí (nejčastěji kotník a koleno), bolestivé naražení - nakopnutí - přišlápnutí, změny ve svalu - postupně nastupující (unavený sval se zvýšeným napětím a bolestí) nebo rychle nastupující (sprint, kop do míče…) 

Jak situaci řešit, když se mně to přihodí v TCM ?

Buď hned nebo po konci tréninku/zápasu využít „kryo“ (chladící) sáček, který se v minulé sezóně nacházel u trenérů akademie (místo se samozřejmě může změnit a bylo by upřesněno). Vhodné je rovněž mít u sebe neustále pružné širší obinadlo, kterým si postiženou oblast mírně stáhneš, minimálně do večera téhož dne, kdy k poranění dojde. 

Jak situaci řešit, když se mně to přihodí mimo TCM ?

Existují jednorázové chladící sáčky (rozmačkáním obsahu sáčku v ruce se spouští chemická reakce). Po příchodu domů ti pomůžou i kostky ledu v kýblu vody nebo např. zmražená zelenina.

Doporučení pro lokální kryoterapii (ledování)

Nikdy neaplikuj přímo na holou kůži. Využij ponožku, štulpnu, tenkou vrstvu oblečení nebo obinadlo. 

Doba ledování trvá přibližně 15 minut. Pak nechej v klidu přibližně 2 hodiny. V prvních 24 hodinách od poranění lze tento cyklus zopakovat několikrát.

Při ledování bys měl vnímat intenzivní, snesitelný chlad, nikoli však bolest či pálení!

Při výraznějším pohmoždění využívej i úlevovou polohu poraněného místa - končetiny, tj. v poloze vyvýšené a první den až dva zatěžuj minimálně stojem a chůzí.

Proč to vlastně celé dělat?

Jde-ti o zpomalení zánětlivé fáze v místě poranění, která dle tíže trvá 1 - 3 dny. Ovlivníš tím velikost otoku a tedy i bolesti. 

Urychlíš svůj návrat k tréninku!

Pozn.: ledování samozřejmě neřeší vše. Při podezření na vážnější poranění je současně nutné zavčas podstoupit důkladné vyšetření.